Село Сење

Првобитни назив села је био СЕНА, што се види из историјских докумената, као што су повеља кнеза Лазара манастиру Раваници ( Болоњски препис 1376. год. ) и Браничевски тефтер ( 1467. год. ). У попису пограничних нахија Србије после Пожаревачког мира ( 1718. ) у списку је уписано као Sallna, а на карти Siena.

O томе како је дошло до назива Доња Сена и Горња Сена, постоји једна доста прихватљива верзија која се поклапа са записима да је цело подручје садашњег сењског атара било под пространим ливадама ( сеноксима ) и да су, с` обзиром на просторно пружање ( 3 - 4 km ), после сушења покосене траве стогови сена постављани на две локације, на којима је било и по неколико кућа, па отуда назив Горња Сена и Доња Сена.

Иначе о настанку имена села постоји неколико верзија. Овде наводимо само једну - На овим просторима су расла бројна стабла јасена и да је по томе првобитно име села било Јасење, а касније, када су стабла јасена сечом нестала, неко је у шали рекао: " Ма људи како Јасење, зар не видите да ни од онолико јасења остаде Сење".
На око 10 km од Ћуприје, источно од Велике Мораве, налази се село Сење, једно од најстаријих насеља у средини горњег поморавља, које почиње код Сталаћа, а завршава се близу Смедерева. Село је ушорено и куће се скоро једна уз другу нижу са једне и друге стране - обале реке Раванице која извире код Сењског Рудника, а улива се у Велику Мораву код Ћуприје.

Сење је смештено у коритастој долини, одакле се постепено уздижу почетни огранци Кучајских планина према истоку, апрема западу - Ћуприји, после таласастог терена настаје широка и плодна Раваница. Река Раваница тече средином ове долине, која је у време боја на Иванковцу ( 1805. ), била под пространим ливадама, сеноксима.

Кроз село пролази асфалтни пут који га повезује, на једној страни са Ћупријом и аутопутем Београд - Ниш, а на другој страни према истоку, са мамастиром Раваницом, Сењским Рудником, Сисевцем, Равном Реком, Ресавицом и даље Деспотовцем, а преко овог опет са Ћупријом ( кружно ).

Две главне улице - Раваничка и Цара Лазара, су асфалтиране, оне иду паралелно с` реком између њих, целом дужином, више сокака, који иду попречно и повезују главне улице. Улица Цара Лазара је у ствари наставак пута који из Ћуприје иде преко Сења за манастир Раваницу и даље за Сисевац и С. Рудник. Са леве стране реке Раванице, паралелно са улицом Ц. Лазара је Раваничка улица. Дужина насеља је око 2. 000 m, а ширина 300 - 500 m.

У центру села, са десне стране, је зграда бивше земљорадничке задруге ( сада клуб пензионера ), док се лево налази самоуслуга, затим се наилази на стари мост од црвеног пешчара, који је подигнут пре 130 година. Десно од манастира налази се дом културе подигнут 1970. године.

Од већих ( јачих ) извора посебно се истиче " Врело ", са капацитетом од 30 литара воде у секунди, чијом каптажом је изграђен водовод за село. Иначе поред водовода користи се извор и вода из бројних бунара, која се вади кофом на ужету, али је све више у пракси увођење воде у куће избацивањем помоћу хидрофора или коришћењем висинске разлике ( код бунара ископаних на брдима изнад села ). Још су у употреби обичне пумпе .

Надморска висина атара је различита и креће се од 144 m код Иванковачке реке, па све до 668 m у планинском делу. Само насеље је на надморској висини 202 - 220 m.
Геолошко - морфолошку карактеристику овог подручја чине крајње западни обронци карпатског система са творевинама из периода улувијала, неогена и горњег гликоцена.

Клима је умерено - континентална уз не баш најповољнији распоред падавина у току године. Наиме, укупна количина падавина у просеку износи око 650 mm и то би било довољно ако би распоред био повољнији. Међутим, од укупних падавина у вегетационом периоду падне само око 375 mm. Колебање у укупној количини падавина иде 440 mm у сушној до око 700 mm у кишној години.

Хидрографску карактеристику сењског атара чини присуство реке Раванице ( дуге преко 22 km ), са многобројним притокама у виду потока и поточића од извора који се појављује на више места од атмосферских падавина. Вода из неких притока често се губи у постојећим пећинама и опет негде даље појављује, што посебно планински и припланински део чини прекрасним и предодређеним за развој туризма, што досад није довољно искоришћено.

ИЗВОР - " СЕЊЕ И МАМАСТИР РАВАНИЦА" ОД БОГОМИРА М. МИХАЈЛОВИЋА

1 коментар:

  1. "Десно од манастира налази се дом културе подигнут 1970. године. "
    Ваљда десно од МОСТА.

    ОдговориИзбриши